Psychoterapie a poruchy spánku

Když se špatně vyspíme, má to vliv na naši náladu i výkonnost. Když se nemůžeme vyspat delší dobu, dopady na náš psychický i fyzický stav jsou obrovské. Tak můžeme mít problém s probouzením se a zaspávat důležité věci – odchod do školy, práce atd, dopad je spíše sociální, ale na psychickém rozpoložení se to určitě též podepíše.

Spánek je jakýsi „lakmusový papírek“ duševního i tělesného zdraví, psychologové a psychoterapeuti se často nového klienta ptají, jak spí a co se mu v noci zdá. Pro psychoterapii je důležité vědět, zda není narušena kvalita spánku, protože to pak může souviset s poruchou soustředění, náladovostí, depresí či výbušností. Sny zase ukazují na zasunuté a neřešené problémy, pocity a myšlenky, které jsou za bdělého stavu klientovi nepříjemné a protivné, sny mohou ukazovat na skrytá přání a obavy.

Psychoterapie pomáhá porozumět tomu, proč špatně spíme a proč se nám to či ono zdá. Psychoterapeut také nabízí pomoc při řešení starostí, kvůli kterým špatně spíme. Proto z dlouhodobého hlediska není šťastné řešit nespavost léky, vyhýbáme se tak řešení příčin nespavosti, které obvykle sehrávají v našem životě důležitou roli.

 

Autor: Jan Kulhánek, PSYCHOTERAPIE ANDĚL PRAHA